English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Phil Campbell - "Swing It" (feat. Alice Cooper)

Ο Phil Campbell πρωτοσυστήθηκε στο μουσικόφιλο κοινό με τους Persian Risk. Ως μέλος των Βρετανών, από το 1979 έως το 1984, μετείχε στις ηχογραφήσεις των singles "Calling for You" (1981) και "Ridin' High" (1983).

Γνωστός στο ευρύτερο κοινό όμως έγινε ως ο κιθαρίστας των θρυλικών Motörhead (με πρώτο του album το "Orgasmatron"). Η προσωπική του μπάντα μετά την διάλυση των Motörhead (λόγω του θανάτου του Lemmy) ονομάζεται Phil Campbell and the Bastard Sons.

Ο νέος του δίσκος όμως δεν γίνεται υπό το όνομά τους. Θα είναι το παρθενικό solo album του Phil Campbell μετά από τέσσερις δεκαετίες μουσικής καριέρας. Τίτλος; "Old Lions Still Roar"! Τα γέρικα λιοντάρια βρυχώνται ακόμη. Μαζί του ο Dee Snider, ο Mick Mars και ο Chris Fehn...

Το βίντεο του Phil Campbell για το "Swing It" από το album "Old Lions Still Roar"
Artist / Band: Phil Campbell
Birth name: Philip Anthony Campbell
Born: 7 May 1961 (age 58)
Country of origin: Wales
Years active: 1979-present

Lyric video: "Swing It"
Video by: Sam Evans
Album: "Old Lions Still Roar"
Type: Full length
Release date: October 25th, 2019
Label: Nuclear Blast

Track listing:
01. Rocking Chair (feat. Leon Stanford)
02. Straight Up (feat. Rob Halford)
03. Faith in Fire (feat. Ben Ward)
04. Swing It (feat. Alice Cooper)
05. Left for Dead (feat. Nev MacDonald)
06. Walk the Talk (feat. Nick Oliveri)
07. These Old Boots (feat. Dee Snider)
08. Dancing Dogs (Love Survives) [feat. Whitfield Crane]
09. Dead Roses (feat. Benji Webbe)
10 Tears from a Glass Eye

Band members:
Dee Snider - Vocals
Mick Mars - Guitar
Phil Campbell - Guitar, Bass
Chris Fehn - Drums

Recorded by: Todd Campbell
Mixed / Mastered by: Søren Andersen


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου