English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

The evolution of Ritchie Blackmore (video)

Ο κιθαρίστας Ritchie Blackmore
Δεν λέω κάτι καινούριο, ούτε ανακαλύπτω τον τροχό, όταν χαρακτηρίζω τον Ritchie Blackmore ως μία από τις εμβληματικότερες προσωπικότητες όχι μόνο της hard / heavy μουσικής σκηνής αλλά ολόκληρου του (ευρύτερου) rock φάσματος. Deep Purple, Rainbow και (δευτερογενώς) Blackmore's Night.

Συνθέτης και κιθαρίστας με απόλυτα προσωπικό ύφος (και ήχο) που άνοιξε νέους δρόμους στην αντίληψή μας για την "σκληρή" μουσική. Είναι ενεργός από τις αρχές της δεκαετίας του εξήντα (με τα singles των The Outlaws) και συνεχίζει ακάθεκτος μέχρι τις ημέρες μας έχοντας επαναδραστηριοποιήσει και τους Rainbow.

Παρακολουθήστε στο κάτωθι βίντεο την (οπτική) εξέλιξή του από το ξεκίνημα της καιρέρας του μέχρι και φέτος. Το βίντεο περιλαμβάνει φωτογραφίες από κάθε έτος που είναι ενεργός μουσικά ο Ritchie, δηλαδή από το 1960 μέχρι και το σωτήριο έτος 2021...

Bio: «British guitarist and songwriter, began his professional career as a session musician as a member of the instrumental band The Outlaws and as a backing musician of pop singers Glenda Collins, Heinz, Screaming Lord Sutch, Neil Christian, etc..

Blackmore was also one of the original members of Deep Purple, playing jam-style rock music which mixed simple guitar riffs and organ sounds During his solo career, he established neo-classical metal band called Rainbow which fused baroque music influences elements with hard rock.

However, Rainbow gradually progressed to catchy pop style hard rock. Blackmore formed the traditional folk rock project Blackmore's Night transitioning to vocalist-centered sounds.»

Artist: Ritchie Blackmore
Birth name: Richard Hugh Blackmore
Also known as: The Man in Black
Born: 14 April 1945 (age 74)
Country of origin: England
Location: Weston-super-Mare, Somerset
Genres: Hard rock, heavy metal
Occupations: Musician, songwriter
Instruments: Guitar
Years active: 1960-present

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου