English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Ritchie Blackmore - Guitar Gods (Full Music Documentary)

Ο κιθαρίστας Ritchie Blackmore
Δεν λέω κάτι καινούριο, ούτε ανακαλύπτω τον τροχό, όταν χαρακτηρίζω τον Ritchie Blackmore ως μία από τις εμβληματικότερες προσωπικότητες όχι μόνο της hard / heavy μουσικής σκηνής αλλά ολόκληρου του (ευρύτερου) rock φάσματος. Deep Purple, Rainbow και (δευτερογενώς) Blackmore's Night.

Συνθέτης και κιθαρίστας με απόλυτα προσωπικό ύφος (και ήχο) που άνοιξε νέους δρόμους στην αντίληψή μας για την "σκληρή" μουσική. Είναι ενεργός από τις αρχές της δεκαετίας του εξήντα (με τα singles των The Outlaws) και συνεχίζει ακάθεκτος μέχρι τις ημέρες μας έχοντας επαναδραστηριοποιήσει τους Rainbow.

Το περιοδικό Music Legends Magazine πραγματοποίησε και μας παρουσιάζει ντοκιμαντέρ για τον μεγάλο Άγγλο κιθαρίστα, το οποίο ξεπερνά την μία ώρα σε διάρκεια. "Πλούσιο" και "χορταστικό" αν μη τι άλλο...

Artist: Ritchie Blackmore
Birth name: Richard Hugh Blackmore
Also known as: The Man in Black
Born: 14 April 1945 (age 74)
Country of origin: England
Location: Weston-super-Mare, Somerset
Genres: Hard rock, heavy metal
Occupations: Musician, songwriter
Instruments: Guitar
Years active: 1960-present


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου