English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Marko Hietala - "Isäni ääni" (video)

Ο Marko Hietala συστήθηκε στο "μεταλλικό" κοινό μέσω του Φινλανδικού συγκροτήματος Tarot, το οποίο σχηματίσθηκε το 1982 ως Purgatory και τρία χρόνια αργότερα μετονομάσθηκε σε Tarot. Το μεγαλύτερο όμως μέρος της (όποιας) δημοτικότητάς του το οφείλει στους Nightwish, στους οποίους ενσωματώθηκε το 2001 αναλαμβάνοντας το μπάσο, τα ανδρικά φωνητικά και τις ακουστικές κιθάρες. Εν έτει 2019 έφθασε η στιγμή για προσωπικό δίσκο, ο οποίος φέρει τον "Mustan Sydämen Rovio" και κυκλοφορεί αυτές τις ημέρες...

Artist / Band: Marko Hietala
Birth name: Marko Tapani Hietala
Born: 14 January 1966 (age 53)
Origin: Finland
Genres: Heavy metal, Symphonic Metal, Power Metal
Occupation: Musician, Songwriter, Producer, Studio Engineer
Instruments: Bass Guitar, Vocals, Guitar, Synthesizers, Drums
Years active: 1984-present

Το βίντεο του Marko Hietala για το "Isäni ääni" από το album "Mustan Sydämen Rovio"
Video: "Isäni ääni"
Director: Ville Lipiäinen
Cinemaphotographer: Valtteri Piira
Gaffer: Sunna Junkkila
VFX: Erkki Halkka, Jaakko Mikkola
Editor: Ville Lipiäinen
Post production: Valtteri Piira
Make-up: Camilla Hietala
Props: Katri Koppanen
Production assistants: Saila Itkonen, Annika Holopainen

Album: "Mustan Sydämen Rovio"
Type: Full length
Release date: May 24th, 2019
Label: Savonian Rooster
Format: CD, Vinyl

Track listing:
01. Kiviä (05:14)
02. Isäni Ääni (04:37)
03. Tähti, Hiekka Ja Varjo (05:01)
04. Kuolleiden Jumalten Poika (04:42)
05. Laulu Sinulle (07:09)
06. Minä Olen Tie (05:05)
07. Juoksen Rautateitä (03:50)
08. Vapauden Kuolinmarssi (05:02)
09. Unelmoin Öisin (05:38)
10. Totuus Vapauttaa (05:43)

Band members:
Marko Hietala - Vocals,Bass
Anssi Nykänen - Drums
Tuomas Wäinölä - Guitar
Vili Ollila - Keyboards


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου